شرکت طب یاران آذین مهر سراب

02146291158

09144313054

کارخانه: تبریز، سراب- کیلومتر 3 جاده اردبیل

دفتر مرکزی:تهران صادقیه ، ستارخان ، برج نگین

 

سبد خرید

تنش شوری خاک در ایران

دسته بندی پروژه ها

تهران – صادقیه ستارخان پاساژ نگین

azinkood@gmail.com

۰۲۱۴۶۲۹۱۱۵۸

شنبه تا چهار شنبه 8 تا 16 پنجشنبه 8 تا 13

تنش شوری خاک در ایران

چگونه کودهای اسید هیومیک و کود گوگردی مهر آذین کود ، راه گشا خواهد بود …

تنش شوری خاک چیست ؟

تعریف تنش در علوم بیولوژی و فیزیولوژی کاری دشوار است. هال[1] (2001) تنش های محیطی در اکوسیستم­های طبیعی را هر عامل محدود کننده خارجی بیان نموده است که سبب می شود توان تولیدی گیاه به پتانسیل ژنتیکی ذاتی آن نرسد. همچنین مجموعه ای از شرایط طبیعی محیط رشد گیاه است که از حالت مطلوب رشد گیاه به میزان زیادی فاصله دارد. تغییرات ایجاد شده در اثر تنش می تواند برگشت پذیر یا برگشت ناپذیر باشد. اشرف و اختر[2] (2004) تنش شوري را تجمع يون هايي نظير سديم، پتاسيم، سولفات و کلر در محيط فرا ریشه بیان نمودند به نحوي که رشد و نمو طبيعي گياه را مختل سازد. آنها اختلال در فرایند جذب آب توسط گیاهان، تجمع املاحی نظیر سدیم در بافت گیاهی و عدم توازن یون ها در خاک و گیاه را از اثرات تنش شوری بیان نمودند.

وسعت اراضی شور در جهان و ایران :

     امروزه شوري متناسب با توسعه سطح زیر کشت و آبياري غیر اصولی در حال افزايش است زیرا سطح زمین‏های زراعی فاریاب در طول دو قرن گذشته به طور چشمگيري افزايش يافته و از 8 ميليون هكتار به بيش از 220 ميليون هكتار در سال های اخیر رسيده است که از این میان حدود 45 میلیون هکتار مشکل شوری دارند (FAO، 2005). توزيع و پراكندگي اراضي شور در سطح جهان يكنواخت نيست بطوریکه قارة استراليا با حدود 360 ميليون هكتار و قاره آسيا با حدود 310 ميليون هكتار اراضی شور دارای بيشترين سطح اراضی شور مي‌باشند. در آسيا بعد از شوروي سابق، چين، هندوستان و پاكستان، بيشترين سطح خاك­هاي شور به ايران تعلق دارد (ICARDA, 2002). وسعت اراضي شور ايران بر اساس آمار منابع مختلف بين 23 الي 34 ميليون هكتار برآورد شده است. بطوريكه آمار  فائو (2005) حاكي از اين است كه 5/25 ميليون هكتار از اراضي ايران شور و 5/8 ميليون هكتار بسيار شور هستند. در جدول 1- 3 مشاهده می شود که بیشترین سطح اراضی شور ایران نیز به ترتیب متعلق به استان­های خوزستان، مازندران و فارس است که بر اساس جدول 1- 1 جزو نواحی اصلی تولید کننده دانه کلزا می باشند.

تنش شوری خاک

نکته :

کودهای اسید هیومیک ، بهینه ساز هیومیک و کود گوگردی مهر آذین کود برای حل این مشکل پیشنهاد می شوند

تاثیر تنش شوری بر گیاهان :

     به­ طور کلی آبياري به ندرت با آبي انجام مي‌شود كه فاقد بعضي از نمك­ها باشد، بنابراين تا زماني كه مديريت سيستم­هاي آبياري نتواند نمك­ها را از طريق آب‌شويي از پروفيل خاك خارج نمايد، املاح در خاك تجمع می یابند. به عنوان مثال آب­هاي با كيفيت خوب ممكن است حاوي 10 الی100 گرم نمك در مترمكعب باشند. ورود سالیانه 1000 متر مكعب در هر هكتار از این آبها به اراضی زراعی حدود 10 تا 100 کیلوگرم نمك به خاك اضافه می­کند. حتي با كاربرد فناوری­های پيشرفته در اين نوع خاك­ها، ممکن است ميزان نمك به اندازه‌اي برسد كه به رشد گياه خسارت بزند (همایی، 1381). 

        تنش شوري با تأثير سوء بر فرآيند جوانه‌زني، فتوسنتز، قابليت دسترسي آب براي گياه و اختلال در فرآيندهاي آنزيمي و بيوشيميايي، در نهايت موجب كاهش وزن خشک در گياهان خانواده براسیکا از جمله کلزا مي‌گردد (Ashraf & McNeilly, 2004). در زمينه گیاهان زراعي از جمله کلزا معمولا از روی صفاتي نظير تجمع و توزيع يون هایی مانند کلر، سدیم و پتاسیم، توانایی فتوسنتز، هدايت روزنه اي، روابط آبی گیاه، توليد اسموليت­هاي سازگار، وزن خشک گیاه و عملکرد را لحاظ مي­کنند (Ashraf & Akhtar, 2004). محققین خسارت­های عمده ناشی از تنش شوري در گياهان زراعی را شامل: كاهش پايداري غشاي سلولي، كاهش فعاليت آنزيم‌هاي فتوسنتزي، كاهش فتوسنتز، كاهش تورژسانس سلول­ها و در نتيجه کاهش توسعه برگ‌ها، تجمع یون سدیم در برگ و در نهايت كاهش عملكرد دانه گزارش نموده‌اند (Bandeoglu et al., 2004 ؛2006  Farooq, & Azam).

مهر آذین کود : کود آلی کیفت عالی …..

     از اثرات غيرمستقيم تجمع نمك در محیط فرا ریشه نیز می توان به تخريب ساختمان فيزيكي خاك و به هم زدن تعادل عناصر غذايي خاك اشاره کرد (Ashraf & McNeilly, 2004). به طور طبيعي كليه اين عوامل بر رشد گياه مؤثر هستند و ميزان اين تأثير به درجه حساسيت گياه بستگي دارد و می توان گفت کاهش فتوسنتز در گیاهان تحت تاثیر شوری در واقع ناشی از تنش خشکی و شوری می باشد (Qasim et al., 2003).

     تولید محصول بیشتر از چالش­های اصلی در کشاورزی است. در محیط خاک، رشد و توسعه و در نهایت عملکرد گیاهان ممکن است تحت تاثیر انواع تنش­ها مانند شوری، غرقاب شدن، خشکی، دما، کمبود غناصرغذایی، فلزات سنگین و غیره کاهش ­یابد و افزايش محصول نیز در گرو بكارگيري بهينه نهاده‌هاي كشاورزي از جمله كود مي‌باشد. استفاده از كودهاي شيميايي در شرایط خاک­های ایران (شور و خشک) علي­رغم هزينه زياد، بازدهي كم و خطر آلودگي‌هاي زيست‌محيطي مانند آلودگي آب‌هاي سطحي و زيرزميني، شور شدن بیشتر را نیز در پي دارد. به علاوه، در سال­های اخیر تولید کنندگان و مصرف کنندگان بر کیفیت و سلامتی غذاها توجه ویژه­ای دارند. به همین دلیل امروزه عملیات کشاورزی به سمت روش­های پایدارتر و سازگار با محیط زیست سوق پیدا کرده است (Leach & Mumford, 2008)، بنابراین استفاده از پتانسیل طبیعی خاک­ها (ریزموجودات خاکزی) که اثرات مفیدی بر رشد و سلامتی گیاه دارند می­تواند راه­حل مناسبی برای نیل به کشاورزی پایدار باشد (Antoun & Prevost, 2005).  

ارائه شده توسط :
Dr arash hemmati
دکتر آرش همتی
production manager

بارگزاری و ارسال به سایت : و . باسلیقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *